Czym są szkła progresywne? W jaki sposób działają?

Podstawową zaletą okularów progresywnych jest to, że umożliwiają one wyraźne widzenie na każdą odległość. Pozwala na to konstrukcja szkieł, które składają się ze stref widzenia odpowiadającym różnym odległościom patrzenia. W uproszczeniu możemy umownie podzielić szkło progresywne na trzy pola. Górna część odpowiada za wyraźne widzenie dali, dolna część pozwala ostro widzieć bliskie odległości, pośrodku znajduje się tzw. strefa pośrednia, która umożliwia dobre widzenie odległości pośrednich, np. komputera. Progresy charakteryzują się kompleksowością. Okulary jednoogniskowe pozwalają świetnie widzieć bliskie odległości, ale już do dalszych trzeba patrzeć znad okularów albo założyć drugą parę – do dali. W przypadku okularów progresywnych nie ma takiej potrzeby ze względu na to, że w jednych okularach mamy dostępną moc do wyraźnego widzenia na każdą odległość.

W ofercie naszego salonu znajdziecie szeroki wachlarz soczewek progresywnych od sprawdzonych światowych liderów w ich produkcji takich jak Hoya, Essilor, Seiko, Jaikudo.

Czy wady wzroku wykluczają noszenie szkieł progresywnych?

Nie wykluczają. Szkła progresywne są przeznaczone dla osób, które zmagają się z prezbiopią, czyli problemami z wyraźnym widzeniem w bliskich odległościach, które pojawiają się z wiekiem. Progresy są dostępne dla każdej wady wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Co więcej, progresy można spersonalizować, tak aby moc zamówionych szkieł była w pełni dopasowana do sposobu, w jaki użytkujemy okulary.

Jak długo trwa adaptacja do progresów?

Decydując się na progresy, należy pamiętać, że wymagają one adaptacji. Jest to okres mieszczący się maksymalnie w kilku tygodniach. Adaptacja jest ważna i należy się liczyć z tym, że przez co najmniej kilka dni możemy odczuwać dyskomfort podczas noszenia tego typu okularów. Wysiłek jednak się opłaci. Nowy sposób widzenia wymaga nie tylko dostosowania oka, ale także mózgu. Właśnie dlatego tak istotne będzie nasze nastawienie. Bądźmy świadomi tego, że nosząc szkła progresywne, będziemy widzieć troszkę inaczej. Ważne jest, aby nie zrażać się po pierwszych dniach noszenia okularów progresywnych. Możemy być pewni tego, że po początkowym dyskomforcie nie będzie śladu, a po oswojeniu się z nowym sposobem widzenia ani przez chwilę nie pomyślimy o zmianie progresów na inne okulary.

Właściwe korzystanie ze szkieł progresywnych wymaga od nas swego rodzaju ćwiczeń, które z czasem zbudują w nas dobry nawyk. Polega on na tym, by opuszczać wzrok na dolną część szkieł, jeśli patrzymy na przedmiot położony blisko nas. Patrząc w dal, skorzystajmy z górnej części szkieł. Natomiast odległości pośrednie będą wymagały od nas patrzenia przez strefę pośrednią, czyli środkową część szkieł. Poza tym zawsze powinniśmy obracać głowę, w kierunku przedmiotu, który chcemy widzieć wyraźnie.

Czy okulary progresywne są dla każdego?

Tak, są one przeznaczone dla każdej osoby, które przekroczyła 40. rok życia i odczuwa dyskomfort spowodowany wadą wzroku – prezbiopią. Jeśli tylko zauważymy, że mamy trudności z odczytywaniem tekstu z bliskiej odległości i zaczynamy oddalać od siebie książkę, gazetę czy telefon, to najprawdopodobniej są to pierwsze objawy prezbiopii. W takim przypadku powinniśmy rozważyć zakup okularów progresywnych, które eliminują kłopoty związane z widzeniem.

Szkła progresywne – przeciwwskazania

Powinniśmy też wiedzieć, że okulary progresywne mogą nie sprawdzać się w pewnych przypadkach. Jeśli cierpimy z powodu zaburzeń błędnika, zwyrodnienia plamki żółtej, zaburzeń widzenia obuocznego lub cierpimy na choroby oczu, które sprawiają, że nasza wada wzroku ulega dynamicznym zmianom, okulary progresywne niekoniecznie będą wskazane. Powinniśmy też poradzić się specjalisty, jeżeli nasza wada wzroku jest niestandardowa – występuje duża różnica w korekcji pomiędzy prawym i lewym okiem, występuje duży astygmatyzm lub potrzebujemy korekcji pryzmatami.

Czy powinniśmy co jakiś czas zmieniać okulary progresywne?

Każde okulary co jakiś czas trzeba zmieniać, tak samo progresy. Okulary progresywne przeważnie wymagają wymiany po 2-3 latach. Bardzo wiele jednak zależy od tego, w jakim tempie zmienia się wzrok. Jeśli okulary progresywne są dobrze dobrane, to mają one właściwości, które sprawiają, że nie odczuwamy skutków zmian w układzie wzrokowym. Jednak pamiętajmy, że prezbiopii nie da się zatrzymać. By być pewnym stanu naszego wzroku, warto raz w roku, kontrolnie przejść badanie oczu u optometrysty lub optyka. W ten sposób będziemy pewni kondycji naszych oczu i łatwiej przyjdzie nam określić czy powinniśmy już zmienić okulary.

Okulary progresywne to swego rodzaju panaceum na dyskomfort, jaki odczuwamy w wyniku prezbiopii. Jedna para okularów zastępuje okulary do dali i do bliży. Nie musimy już zaprzątać sobie głowy pilnowaniem kilku par, które służą do czytania, czy są niezbędne do prowadzenia samochodu. Pamiętajmy też o tym, że dobrej jakości szkła progresywne przywracają komfort widzenia.


Zapraszamy serdecznie do naszego salonu, chętnie odpowiemy na każde dodatkowe pytanie.

Wybierz producenta i poznaj szczegóły oferty:

Powyższe informacje zostały zaczerpnięte ze strony: https://czasnawzrok.pl/rozwiazania-dla-wzroku/szkla-progresywne/czym-sa-szkla-progresywne-i-jak-one-dzialaja/